Призивите от страна на политиците за предсрочно прекратяване на мандата на настоящия Висш съдебен съвет (ВСС) са до голяма степен безпредметни, тъй като само след месец и малко може да бъде открита процедурата за избор на нов кадрови орган в съдебната система. Това коментира в интервю за Дарик радио съдия Атанаска Дишева, член на ВСС.
Тя напомни, че мандатът на настоящия Висш съдебен съвет изтича на 3 октомври 2022 г. По закон процедурата за избора на нов ВСС трябва да бъде открита между шест и осем месеца по-рано. Според съдия Дишева отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, за което призовава новото мнозинство и новата изпълнителна власт, не минава задължително през смяната на сегашния ВСС, макар че мнозинството на този съвет избра Гешев на този пост преди малко повече от две години.
Малко вероятно е този ВСС, който избра Гешев, да го освободи, смята тя. Според нея най-лесният начин за смяната на главния прокурор е той да подаде оставка, но дали ще го направи, никой не знае. „Подаването на оставка от главния прокурор от процедурна гледна точка изглежда най-лесният начин да бъде той отстранен от поста, който заема”, коментира Дишева.
На въпрос дали отстраняването на главния прокурор непременно е свързано със смяна на ВСС, тя отговори: „Първо, според мен не е свързано с това по общите правила. Друг е въпросът, че на практика не вярвам да има реална възможност този ВСС, който с много голямо мнозинство от 20 члена избра Иван Гешев преди малко повече от две години, да го освободи."
По повод сроковете, заложени от новите управляващи, съдия Дишева коментира, че това е една много пренебрегвана тема. „Говори се за смяна. Ние вчера също получихме покана от министъра на правосъдието да подадем оставка – аз поне така я схванах, всички членове на ВСС. Никой обаче не говори по въпроса какво се прави, ако случайно утре подадем оставка. Какво се случва с всички въпроси, които ВСС има правомощия да разрешава и е единствен, който може да го прави”, коментира Атанаска Дишева.