Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) поиска от министъра на правосъдието Иван Демерджиев в 7-дневен срок да представи всички доказателства във връзка с внесените от него предложения за образуване на дисциплинарки срещу трима прокурори, занимавали се с казуса „Осемте джуджета“. На заседанието днес стана ясно, че предложените за наказания са Димитър Петров от Специализираната прокуратура, както и Мария Николова и Нели Славова от Софийската районна прокуратура, които са командировани в СП, сочи Лекс.
След като разгледаха предложенията на правосъдния министър, кадровиците единодушно решиха следното: „На основание чл. 312, ал. 5 от Закона за съдебната власт Прокурорската колегия указва на вносителя на предложенията в седемдневен срок от получаване на съобщението да отстрани нередовността на предложенията като приложи всички доказателства, относими към твърдените факти, с които разполага“.
На 11 ноември министърът на правосъдието съобщи, че е предложил на ПК на ВСС да образува дисциплинарни производства срещу трима прокурори от Специализираната прокуратура заради техни действия, описани в разследването на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“, известно като „Осемте джуджета“. Тогава Демерджиев обясни, че става дума за „доста неприятни действия, извършени в болнично заведение с разрешението и санкцията на тези трима прокурори, допускани са нотариуси, които са извършвали разпоредителни сделки“.
В поредица интервюта в разследването „Осемте джуджета“ бизнесменът Илия Златанов и синът му Явор описваха пред „Антикорупционен фронт“, че са станали жертва на висши представители на прокуратурата и на бившия следовател Петьо Петров в схема за завземане на бизнеса и имуществото им. Първоначално Илия Златанов потърсил съдействие от Петров, защото бил в конфликт със сина си Явор и искал да си върне активи, които той му присвоил. Вместо помощ обаче, Златанов твърди, че Петров с помощта на представители на МВР, прокуратурата и охранителната фирма „Делта гард“ присвоили имуществото и бизнеса им в групата „Изамет“, за което бащата и синът спорели.
Правосъдният министър обясни още, че за казуса първо сезирал главния прокурор Иван Гешев и инспектората, но не последвала реакция и заради това внесъл предложенията за образуване на дисциплинарки.