Окръжният съд в Токио призна за невинни бившите изпълнителни директори на операторската компания на атомната електроцентрала "Фукушима-1", които бяха обвинени в небрежност, съобщи японската обществена телевизия. По време на разследването срещу тях беше установено, че още през 2008 г. фирмата-оператор на съоръжението е подготвила оценка, според която в района на на нейното разполагане е възможно цунами с височина до 15,7 m.
Процесът срещу трима бивши ръководители на TEPCO, включително бившия председател на компанията Цунехисе Кацумату, започна през 2017 г. Основният въпрос, на който съдът трябваше да отговори, е дали висшето ръководство на централата е било наясно, че цунами с височина около 15 м може да удари брега в района. Бившите ръководители на TEPCO също тяка са били обвинени, че не са предприели никакви превантивни мерки срещу възможна авария в централата.
Аварията в атомната електроцентрала Фукушима-1 стана през март 2011 г., когато системите за захранване и охлаждане на реакторите са излезли от строя в резултат на цунами, ударило централата. В резултат на това горивото се е разтопило и в трите реактора.
В резултат на аварията големи територии в Япония бяха замърсени с радиоактивни вещества, десетки хиляди хора трябваше да бъдат евакуирани от района.





