Муамар Кадафи

Над 10 млрд. евро от замразени пари на Кадафи са изчезнали от белгийската Euroclear Bank

Над 10 милиарда евро от замразените по решение на ООН либийски активи са изчезнали от сметки в Euroclear Bank в Белгия през периода 2013-2017 г., пише белгийският ежедневник Le Vif. Както се обяснява в публикацията, тези средства са били контролирани от близкото обкръжение на сваления от власт и убит либийски диктатор Муамар Кадафи. По данни от 29 ноември 2013 година, 16,1 милиарда евро са се намирали в четири сметки, открити от Libyan Investment Authority и Libyan Foreign Investment Company.

Белгийските власти са установили изчезването на значителна част от тези средства през есента на 2017 година. Тогава следствените органи са провеждали разследване за пране на пари и са имали намерение да наложат арест на 16 милиарда евро. Оказало се, че в посочените четири банкови сметки са останали малко над 5 милиарда евро.

При това, по заявление на министърът на финансите, Белгия не е приемала никакви решения за размразяване на тези средства. Това, коментира изданието, поставя въпроса дали правилно и строго е контролирала страната замразяването на тези финансови активи.

Муамар Кадафи управлява с диктаторски методи Либия в продължение на повече от 40 години и бе свален от власт и убит при бунтовете през октомври 2011 година.