Как прокуратурата катастрофира в разследването на ОПГ за сваляне на Гешев*

Олигарси, лобисти, тайни общества, бележки, флашки и стотици хиляди долари. Всичко това стройно организирано само и само да бъде свален от власт бившият вече главен прокурор Иван Гешев. Блажено маскиращ се в момента като политик, след като беше позорно натирен от съдебната система от същия състав на Висшия съдебен съвет, който го беше избрал с апломб, който го бранеше и се тревожеше за битуването му, докато зли сили се организираха по чатове, за да го свалят.

Историята звучи като доста слаба комедия, но всъщност е съвсем истински сценарий, над който българската прокуратура работи, за да докаже, че е верен. И накрая доказа, че НЕ е верен.

„КТБФактите“ се запозна с постановление на Софийска градска прокуратура, с което е прекратено производство срещу организирана престъпна група – „структурно тайно сдружение на неустановен до момента брой лица (три или повече), с цел да вършат в страната престъпления по чл. 304б, ал.1 от НК (търговия с влияние), престъпление по чл. 321, ал. 3 вр. ал. 1 от НК“.

Как започва всичко? Началото е дадено с пресконференция на 16 март 2023 г. на тогавашния главен прокурор Иван Гешев. На нея Гешев представя версията, че прокуратурата е установила доказателства за схема за търговия с влияние, чиято цел е била смяна на полицейски началници и сваляне на главния прокурор (Иван Гешев) от поста му.

Заедно с Гешев по време на пресконференция са ръководителят на Националното следствие по онова време Борислав Сарафов, говорителката на Гешев – Сийка Милева и градската прокурорка на София – Илиана Кирилова. По това време Гешев и Сарафов все още не са онези врагове, в които ще се превърнат само след седмици.

На пресконференцията

Гешев пуска записи и показва някакви листове,

всичко това са доказателства „как мафията, симбиозата между криминални авторитети, осъдени лица и издирвани от Интерпол, както и да ги наречем най-общо, известни на обществото организации, заедно се борят срещу институциите и срещу държавата, в противоречие с интереса на хората“.

„Видях на едно място ВТБ и едни големи цифри в милиони евро. Тук интересният въпрос е, ако ВТБ е руската банка, която е в санкционния списък на САЩ и е била съдружник в КТБ, как това кореспондира със зловредното руско влияние и плащането от лица, посочени като Цецо от Белград, на лобисти. Дали това не е работа точно на това зловредно руско влияние? Това е въпрос, на който се надявам да отговори ДАНС“, завършва Иван Гешев.

Какво разследва прокуратурата

След като прави претърсвания на два адреса в София и иззема листове с хартия и флашки със звукови файлове Софийска градска прокуратура започва да разследва дали мажоритарният собственик на фалираната с помощ от прокуратурата КТБ Цветан Василев, братя Бобокови, Красимир Каменов – Къро, румънският гражданин Овидиу Семенеску, Тони Иванов и журналистът Димитър Стоянов не заговорничат как да свалят Иван Гешев.

Сред забележителните доказателства, които са изследвани, е например намерена разпечатана хартиена бележка с неизвестен автор, на която пишело „Цецо от Белград е осигурил финансиране“, както и друга „Вредители за уволнение“, на която били

изписани имената на прокурори и висши полицаи,

за които трябвало да се работи да бъдат отстранени.

Както си му е редът на едно активно мероприятие, сред доказателствата има и публикация от медия. Това е материал от подвластния редакционно на Делян Пеевски сайт на Петьо Блъсков trud.bg. В текста се пише за договори между Цветан Василев и съпругата му с адвокатска кантора в САЩ, която според прокуратурата била посредник в договори с лобистки компании. Целта на лобирането било Иван Гешев и Бойко Борисов да бъдат вкарани в списъка на санкционираните по „Магнитски“ лица.

Цел на разследването

Като част от разследването прокуратурата изискала сведения от Министерството на финансите на САЩ, от Министерство на правосъдието на Сърбия, от Министерство на правосъдието на Швейцарската Конфедерация  и от Министерство на правосъдието на Турция.

Първите две искания касаят предоставяне на данни за сметки на семейство Василеви и техни банкови трансфери. И по двете прокуратурата удря на камък, защото исканията ѝ не са удовлетворени. А не са удовлетворени, защото очевидно никоя нормална държавна институция не може да се върже на „аргументацията“ и „доказателствата“, които идват от България.

Данните за Швейцария са искани във връзка с разследването за Семенеску, но и там българските прокурори удрят на камък. Единствено от Турция се връщат данни и те касаят информация, че

Пламен Бобоков и Красимир Каменов са били по едно и също време в Истанбул.

Всичко това показва, че основна цел на разследването не е била дали някой заговорничи да свали Гешев. За всички е било ясно, че няма такава организирана престъпна група. Целта е била през това разследване да се потърсят данни за финансовото състояние на Цветан Василев – по това време вече подсъдим, както и навярно за братя Бобокови – по това време обвиняеми от прокуратурата.

И не само. Разследването и шумното му представяне са опит на Гешев да се спаси от ефективното си санкциониране, за което навярно е имал данни, че е абсолютно възможен сценарий на фона на събраните доказателства в САЩ.

Доказателство за това е и побутването на Гешев да се оттегли чрез фантасмагоричния атентат срещу него, а впоследствие и с обръщането на заместнина му Сарафов срещу него. Но след като не получи оставката на Гешев, политическото задкулисие в лицето на дуета Пеевски-Борисов, което възкачи Гешев на трона му, го детронира в ускорена процедура.

Всъщност, анализирайки събитията от онова време, за нас се налага изводът, че точно това задкулисие е организатор на събитията. Целта – да бъде дискредитиран докрай и изхвърлен Гешев, превърнал се във воденичен камък за тях, след разкритията,

направени от неговата бивша съпруга на Пепи Еврото – Любена Петрова

пред американските служби.

Бедният Гешев, заслепен от омраза към Цветан Василев и решен на всичко да го обвини в нови смъртни грехове, проспа капана на своите мафиотски благодетели.

Така ОПГ-то, кроило свалянето на Гешев, набързо беше забравено, а разследването прекратено.

______________

* Текстът е публикуван в сайта „КТБФактите“.