Поредната фриволна изява в социалните мрежи на съдията от брачното отделение на Софийски районен съд Васил Петров беше санкционирано от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет със „забележка“ заради нарушение на етичния кодекс. Поводът е пост във Фейсбук по темата за домашното насилие след истерията по случая „Дебора“ миналата година, в който Петров признава наличието на съдебен произвол при налагане на ограничителни мерки по Закона за борба с домашната насилие. И предупреждава мъжете за последиците в тяхна вреда, ако дръзнат да търсят правата си по него при масовите злоупотреби на съда в полза на жените. Какво написа брачният съдия:
„Жените са коварни! Като съдия гледал 1/12 от домашните насилия на 2-милионна София 4 години поред, мога да констатирам статистически, че големият процент жертви на физическо и психическо насилие са жени. Обаче, от „фалшивите“ дела за домашно насилие, в които такова няма или има, но е силно преувеличено, процентът жени срещу мъже молители е 2:1. Това са дела, образувани за да се тормози ответникът и за да се отдалечава детето от ответника. Онези, които смятат, че чувствителността на съдиите към жертвите на домашно насилие и правните познания на съдиите за телесните повреди ще се увеличат, като се шеймват и заплашват съдии в социалните медии, са наивни. Съдиите са обикновени хора чиновници – пишат повечето дела по сламка и са страхливички.
Така че, когато съдиите, разглеждащи домашни насилия, от страх или от мързел вкарат в сламката заповед за незабавна защита автоматично мярката да не доближава (и детето), и след като с новите изменения на ЗЗДН тая заповед действа и във въззивната инстанция, и когато в София делата се точат по 12-18 месеца, то бащите, които имат деца от зли жени, трябва много да внимават, когато се опитват да шеймват и заплашват персонално съдии по въпроса за насилие над жени. Разбирам защо жените са възмутени от това, че насилник бил пуснат на свобода – всяка жена се преживява като потенциална жертва. Специално мъжете обаче трябва да внимават много дали искат да живеят в държава, в която съдиите, които и бездруго са в мнозинството си жени, са наплашени на тема домашно насилие.
Ударили сте патка 2-3 пъти на някоя колежка….. Да проиграем сценария: Колежката иска кратката сексуална връзка да продължи, но вие не искате, тя ревнува, пише ви едно съобщение, вие ѝ отговаряте малко невъздържано, тя измисля някакво насилие, пише една декларация, съдът издава заповед за незабавна защита и утре вие на работното си място бивате арестуван или изгонен. И да, на Запад има основание интимна връзка, но там ако хванат някого в лъжесвидетелстване или в съставяне на неверни декларации пред съд, му е.ат майката, а у нас?
П.С. Колкото до аргумента „Ами геЮвете?“, геЮвете трябва незабавно да влязат в ЗЗДН и да получат защита, но само ако е имало фактическо съжителство.“
Миналата година Cъдийcĸaтa ĸoлeгия нa BСС oтĸaзa дa нaлoжи диcциплинapнo нaĸaзaниe нa Васил Πeтpoв за друг пост във Фeйcбyĸ с аргумента, че е в paмĸитe нa ĸoнcтитyциoннoтo мy пpaвo дa изpaзявa cвoбoднo мнeниe пo въпpocи, ĸoитa зacягaт цялoтo ooбщecтвo. Коментарът му тогава беше на тема преназначаването на магистратите от закритите специализирани съдилища и прокуратури в други съдебни структури.
„Специализираните съдилища и съдии могат да се създадат и убият по волята на законодателя. Няма конституционно задължение за преназначаване на съдиите и служителите там. Убий гадината!“. Именно последният израз вдигна шум, но Петров отигра ситуацията с довода, че цитира звездата на френското просвещение Франсоа Волтер.
„Колега днес ми доложи любопитния факт, че в периода 1924-1926 г., за да вземеш държавния изпит по право, се е изисквало да вземеш и изпит по един западен език. Не е нужно обаче да знаеш френски, а само малко обща култура и уроци по философия в училище, за да знаеш, че изразът „Убий гадината!“ е превод на Волтеровото Écrasez l’infâme!, което сега се употребява в общия мисъл на „Победи невежеството!“