Адвокатите да ползват безплатно и да заверяват на хартиен носител електронни скици, схеми и извлечения от кадастъра, както нотариусите и частните съдебни изпълнители. Това иска Софийският адвокатски съвет в становище до служебния кабинет и регионалното министерството във връзка с предложените промени в Закона за кадастъра и имотния регистър. Той предвижда административните услуги с данни от кадастралната карта и кадастралните регистри да се предоставят от Агенцията за геодезия, картография и кадастър само в електронна форма.
В тази връзка адвокатурата настоява да бъде включена редом с административните и съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги, които получават тези данни безвъзмездно под формата на вътрешна административна услуга. Другото искане в тази насока е адвокатите да имат правата да разпечатват на хартиен носител електронните документи от кадастъра и да удостоверяват идентичността им с неговото съдържание, като завереният препис на хартиен носител има силата на официален документ.
„Сегашната редакция на проекта на практика лишава адвокатите от тази възможност, за разлика от нотариусите и частните съдебни изпълнители. Поради това, макар и да има право да получи от името на клиента си електронен документ (включително чрез заявяване на административни услуги по електронен път), в производства, в които адвокатът участва като пълномощник на клиентите си, той не би могъл да представи разпечатано копие на хартиения носител на електронния документ, получен от информационната система на АГКК, със заверка на идентичността на съдържанието му, а ще трябва да се обърне към оторизиран служител на АГКК и към някое от лицата, за които законопроектът е предвидил да подпомагат дейността на Агенцията – най-близката Общинска администрация, Общинската служба по земеделие, или към правоспособно лице по кадастър, за да получи разпечатан на хартиен носител получения от него електронен документ, заверен за идентичност.
В този случай клиентът на адвоката ще бъде задължен да заплати такса за предоставената услуга, определена в тарифата по чл. 8, ал. 2 ЗКИР. Софийската адвокатска колегия намира подобен законодателен подход за абсолютно неприемлив, тъй като това ще затрудни изключително дейността на адвокатите и напълно ще компрометира прокламираната със законопроекта цел за намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса“, пише в становището на съвета, който се позовава на Гражданския процесуален кодекс и на Закона за адвокатурата, който регламентират както правото на заверка на електронен документ на електронен носител, така и на адвокатска заверка върху препис от документ във връзка със защита правата на клиента.