димитър главчев

Прокуратурата се изнизва демонстративно от скандала с централата на Пеевски

Скандално съобщение на прокуратурата във връзка с предоставената на тъмно от кабинета „Главчев“ на ДПС-то на Пеевски огромна сграда на столичната ул. „Врабча“, № 23, илюстрира крещящо абсурда в завладяната държава. Сарафов и компания се позовават абсолютно превратно на Конституцията, за да обоснове обичайния арогантен отказ от правоприлагане в защита на задкулисието в страната.

„Във връзка с подаден на 19.11.2024 г. сигнал от група народни представители от коалиция „ПП-ДБ“ за извършване на проверка по реда  на надзора за законност на взето от Министерския съвет (МС) решение № 768 от 13.11.2024 г. за „даване на съгласие за учредяване на безвъзмездно право на ползване върху имот – частна държавна собственост, на политическа партия „Движение за права и свободи“ на ул. „Врабча“ 23, Прокуратурата на Република България (ПРБ) уточнява:
 
От края на 2023 г. прокуратурата не разполага с правомощия, които да позволят извършване на пълна и всеобхватна проверка на всички факти и обстоятелства, свързани с процедурата и мотивите на цитираното решение на Министерския съвет. Съгласно последните промени в Конституцията (обнародвани в бр. 106/22.12.2023 г.), надзорът за законност като правомощие на прокуратурата обхваща единствено правилното приложение на материалния и процесуалния закон при решаване на въпросите по конкретно наказателно производство. ПРБ напомня, че Законът за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (КРБ) бе мотивиран с необходимостта от „фокусиране на прокуратурата само върху функциите в наказателния процес“ и „отпадане на общия надзор за законност по отношение на актове и действия на държавни органи“.   
 Доколкото сигналът е адресиран до и.ф. главен прокурор, следва да се подчертае, че надзорът за законност на главния прокурор по чл. 126, ал. 2 от КРБ има за обект единствено дейността на прокурорите като това негово правомощие се упражнява в рамките на прокуратурата и има за предмет дейността на органите, които са му йерархически подчинени и на които е административен ръководител. Тази дейност е относима към осъществяването на основните задачи на прокуратурата по смисъла на чл. 127 от КРБ, т.е. само към онази дейност на прокурорите, чрез която се реализират пряко основните функции на прокуратурата като част от съдебната власт. Това следва и от решение № 13/26.07.2024 г. на Конституционния съд по к.д. № 1/2024 г. С оглед конституционните изменения от края на декември 2023 г. липсват нормативни основания адресат на сигнала на групата народни представители от коалиция „ПП-ДБ“ да е ПРБ и/или главният прокурор“
, гласи съобщението на Прокуратурата.

Дали обаче в това има нещо вярно?! И след последните конституционни промени останаха правомощията на прокуратурата да предприема действия за оспорване на незаконосъобразни актове пред съда в случаите, предвидени в закон. Както и освен по наказателните дела от общ характер, в предвидените със закон случаи да участва и в други дела в защита на значим обществен интерес.

Съгласно уредбата на държавното обвинение в Закона за съдебната власт пък в окръжните прокуратури има административни отдели, които участват в производствата по административни дела. Прокурорите и следователите се ръководят от административните ръководители на съответната прокуратура, като всеки административен ръководител е подчинен на главния прокурор и на по-горестоящите от него административни ръководители.

Не е пипнато и правомощието на главния прокурор да осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори и следователи за точно и еднакво прилагане на законите и защита на законните права и интереси на гражданите, юридическите лица и държавата. Съгласно съдебният закон главният прокурор ръководи, организира дейността и представлява прокуратурата, разпределя работата на своите заместници, издава писмени указания за дейността на държавното обвинение, ръководи контролната му дейност с цел обезпечаване на точното и еднакво прилагане на законите от всички прокурори и следователи.

При всички тези правомощия, а има и още, Сарафов и компания вдигат ръце от скандала с централата на Пеевски, вместо да започнат от премиера Главчев и министрите. Ако това не е „наглост на стероиди“, здраве му кажи!