Операция „Identify Me“ тръгва по следите на 46 забравени случаи
Операцията на Интерпол и полицията в шест европейски държави възобновява разследванията за смъртта 46 жени, които са били убити или са починали при подозрителни обстоятелства.
Операцията „Identify Me“ и подновяването на работата по случаите е опит да бъдат идентифицирани останките им, уточни Интерпол. „Искаме да дадем отговори на семействата и да осигурим справедливост за жертвите“, се казва в изявление на генералния секретар на Интерпол Юрген Щок.
Новата инициатива на международната полицейска организация се нарича „Identify Me“.
Тя на практика разширява акция от 2023 г. по активиране на разследвания, в която участваха Белгия, Нидерландия и Германия. В новата операция вече се включват Франция, Италия и Испания. Първият етап се стремеше да хвърли светлина върху имената и съдбата на около 22 жени, чиито тела са били намерени през последните четири десетилетия.
В резултат на това са били получени около 1 800 сигнала от обществеността. Сред тях е и информация, която доведе до идентифицирането на британката Рита Робъртс 31 години след изчезването й.
Самоличността й е била установена чрез татуировка на цвете.
В рамките на два дни след стартирането на първата фаза на „Identify Me“ на 10 май 2023 г., роднини на Рита Робъртс в Обединеното кралство се свързали с горещата линия на Интерпол, след като разпознали татуировката й съобщение, излъчено по телевизията.
Рита Робъртс е била на 31 години, когато през февруари 1992 г. напуснала Кардиф, Уелс. Семейството й за последен път се чува с Рита през май 1992 г., а неидентифицираното й тяло е открито в Антверпен на 3 юни 1992 година. Разследването установи, че тя е била жертва на убийство.
Генералният секретар на Интерпол Щок подчерта, че помощта на обществеността е била от решаващо значение. „Не можем да се справим сами“, заяви той.
В новото проучване, включващо 46 случая, полицейските сили ще обединят аналитичните си възможности и криминалистични методи, включително ДНК профилиране и реконструкция на лица.
Интерпол публикува на уебсайта си
извадки от така наречените „черните бележки“ за случаите,
които представляват искания за информация за неидентифицирани тела – данни, които традиционно се разпространяват само сред полицаите. Сигналите включват подробности, вариращи от биометрични данни до физически описания на тялото или дрехите.
Интерпол се надява да разкрие случаят със „жената с татуираните пеперуди“, открита в река Сена през 2016 г., както и мистерията с убитата „бременна жена с гранатови огърлици“, открита в гора във Франция през 2001 година.
За всяка жертва организацията публикува на уебсайта си реконструкция на лицето, подробности за местоположението и състоянието, в което е намерена, както и снимки на дрехи или бижута, намерени на мястото на престъплението.
Участващите страни-членки и Интерпол работят в тясно сътрудничество при използване на своите аналитични възможности и усъвършенствани криминалистични методи, като ДНК профилиране, лицева реконструкция и изотопен анализ. Тези техники могат да осигурят значителни улики за произхода, начина на живот и причината за смъртта на жертвата.
От 2021 г. Интерпол предоставя на следователите
нов глобален инструмент, базата данни I-Familia,
която съдържа около 20 000 профила от почти 80 държави. С негова помощ вече вече са разрешени доста случаи, като е помогнал за идентифицирането на неизвестни тела чрез международно съпоставяне на семейни ДНК.
За идентифициране на изчезналите жени Интерпол за първи път публикува т.нар. черни известия (Black Notices) за всяка от неизвестните жени, за да търси информация за неидентифицираните тела и да установи обстоятелствата на смъртта им. Въпреки че тези бележки са предназначени само за полицията, чрез инициативата „Identify Me“ Интерпол ги публикува публично.
Черните известия могат да включват информация за мястото, където е намерено тялото, биометрична информация (ДНК, пръстови отпечатъци, изображения на лицето), зъбни карти, физически описания на тялото или дрехите и всякакви други подробности, свързани с идентифицирането на лицата.
В практиката си Интерпол издирва лица с две бюлетини. Едната е известната „червена бюлетина за издирване“, с която се търсят бегълци от правосъдието. Втората бюлетина за издирване е жълта и се отнася до случаите на изчезнали хора, отвлечени деца и жени.
На сайта на Интерпол са публикувани общо 6699 червени и 10037 жълти извести