І - ва АГ БолницаРодилно отделениеБебета

Прокуратурата замита гафа срещу детската болница

Със соломоновски откази за образуване на досъдебни производства прокуратурата охлажда огъня около изграждането на модерна държавна детска болница. От държавното обвинение съобщиха, че няма да започват същинско разследване и по двата сигнала, които бяха предмет на проверки в продължение на месеци. В дъното на разпрата се оказа ключовият играч на фармацевтичния пазар у нас „Търговска лига“.

Дружеството, което навлиза ударно и в бизнеса с болнични заведения, излезе със свой проект за частна Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и аз“, който предишният служебен кабинет начело с Димитър Главчев одобри светкавично и на тъмно. Последва реакция на обществения съвет към здравния министър, след която Главчев и министрите гласуваха точно обратното, отхвърляйки проекта.

Ответният удар на „Търговска лига“ беше да сезира прокуратурата с бомбастичните твърдения, че с реакциите си членове на Обществения съвет са застрашили националната сигурност и са извършили престъпление против републиката. Последва привикване на активисти от съвета в ДАНС и в антикорупционната комисия, макар че тя няма правомощия да проверява лица извън заемащите публични длъжности.

От държавното обвинение посочват, че проверката по този сигнал е била възложена на ДАНС, отричайки поръчкови действия отстрана на службата с аргумента че основен принцип в правото е да се изслуша и насрещната страна. Същевременно признават, че „основен довод за постановяване на отказ от разследване е, че правото на свобода на изразяване на мнение е основно право и никой не може да бъде наказан за своите мисли и в частност мнение по даден обществен въпрос“.

С отказ от образуване на досъдебно производство приключва и другият сигнал – от правителството за това законна ли е била процедурата за одобряване на създаването на болница „Мама и аз“. Така кабинетът „Главчев“ реши да си измие ръцете по най-бързия начин, след като гръмна скандалът. По този сигнал проверка била възложена на анткорупционната комисия с цел установяване дали има извършени длъжностни престъпления от служители на здравното министерство, здравната каса и агенция „Медицински надзор“. В хода на тази проверка също бяха търсени за сведения членове на Обществения съвет.

„Сред мотивите на прокурора за постановяване на отказ от образуване на досъдебно производство са, че не са установени нарушения на служебните задължения, неизпълнение на такива или превишаване на власт, както и поради обстоятелството, че не е констатирана користна цел да бъде получена облага или да бъде причинена вреда. Също така е възприето, че не е извършено престъплението безстопанственост, защото не е причинена вреда“, заявяват от държавното обвинение.

Остава да видим дали постановленията за отказ от започване на официално разследване ще бъдат обжалвани от подателите на сигналите пред по-горната прокуратура и евентуално пред съда, каквато възможност е вече налице в Наказателно-процесуалния кодекс.