С решение по търговското дело на Илия и Явор Златанови срещу грабежа на фирмата им „Изамет 1991“ съдът потвърди на втора инстанция, че актът на Общото събрание за промени в собствеността и управлението на дружеството за производство на асансьори е нищожен. Софийският апелативен съд потвърди решението на Градския, с което бяха уважени отрицателните установителни искове на Златанови пет години след като Илия имал неблагоразумието да търси помощ в спора със сина си Явор от фамозния съдебен брокер Петьо Петров – Пепи Еврото. Сюжетът стана нарицателен за корупцията в съдебната система под наименованието “Осемте джуджета”.
От разследваща поредица на “Антикорупционен фонд” стана ясно, че Явор Златанов бил арестуван и изнуден да даде писмено съгласие за приемане на съдружник и управител близкия до Еврото Кристиян Христов. Подписването станало в болница „Лозенец“, където Явор доведен от следствения арест, за да му бъде извършена спешна хемодиализа. Приел в условията на брутални заплахи за живота му, съчетани с обещание да бъде пуснат на свобода по воденото по жалба на баща му разследване. Писменото му съгласие пък било изразено в предварително подготвен протокол от общо събрание на дружеството без такова да е проведено.
Съгласно протокола Кристиян Христов е приет за съдружник, променен е адресът на фирмата, капиталът е увеличен от 5000 на 6000 лв., а разпределението на дяловете е 60 дяла от по 50 лева за Илия Златанов, 40 дяла от по 50 лева за Явор Златанов и 20 дяла по 50 лева за Христов. Същевременно Златанови са освободени като управители на „Изамет“, като Илия Златанов е упълномощен да възложи управлението на Кристиян Христов. Общото събрание уж дало и съгласие Христов да извършва търговски сделки, спадащи в предмета на дейност на „Изамет“ без съгласието на дружеството, както и да участва и да заема ръководни длъжности и в други дружества с ограничена отговорност със сходен предмет на дейност.
По делото Явор Златанов разказва, че след като мярката му за неотклонение била действително променена, Петьо Петров започнал да му изпраща хора с ултиматум да му прехвърли дяловете си. В началото на 2020 г. бил поканен от представител на Петров – адвокат Десислава Коцева, в заведение в София, където на входа трябвало да остави телефоните си. След това тя го заплашила, че ако не прехвърли дяловете си във фирмата на посочено от нея и Петров лице, ще влезе в затвора, а бебето му ще остане без баща.
За Коцева Явор Златанов заяви, че се държала като “най-бруталната мутра, която съм срещал някога в живота си“. Адвокатката му казала в прав текст, че Пепи Еврото е много влиятелна личност и че докато Иван Гешев е главен прокурор, ще прави каквото му кажат, за да не изчезне. Коцева признава, че е изготвила предварително протокола от “присъствено” общо събрание на дружеството , но с добавката че имало предварителни разговори между Златанови. Никой обаче не е виждал Явор Златанов и Кристиян Христов заедно, а и той, и съпругата му заявяват, че двамата никога не са се срещали. От Областна служба „Изпълнение на наказанията“ пък посочват, че за периода на задържането няма данни Явор Златанов да е посещаван както от баща си, така и от Кристиян Христов.
Така съдът по търговското дело приема, че Общо събрание на съдружниците в „Изамет“ практически не е проведено, а само са извършени нотариални заверки на протокол от него, но всъщност решенията са взети на друга дата. Направен е категоричният извод, че “в настоящия случай въобще не е било проведено общо събрание на търговското дружество, поради което и атакуваните в молбата решения са нищожни, тъй като са невзети/ липсващи решения. При този извод като несъстоятелно следва да бъде преценявано оплакването на жалбоподателя, че съдът не обсъдил въпроса, че в случая не се касаело за невзети/ липсващи решения, а за взети неприсъствени решения“.
Същевременно прокуратурата имитира дейност срещу замесените в схемата. След отстраняването на Гешев приемникът му Борислав Сарафов назначи пълна проверка на всички преписки и досъдебни производства по казуса с „Осемте джуджета“. Тогава стана ясно, че три години по-рано е прокурорският инспекторат е установил вече допуснати груби закононарушения от страна на наблюдаващите прокурори по две досъдебни производства. Резултатите от проверката били изпратени на Иван Гешев с описание на изчезнали големи суми пари и златни предмети като веществени доказателства.
Гешев не свършил нищо, но при Сарафов бяха повдигнати все пак обвинения срещу Пепи Еврото, бившата му жена Любена Павлова и прокурора Дилян Деянов. Обвинителят беше обвинен за длъжностно престъпление заради върнатите с негово постановление на Петров и Павлова златни монети, но обвинението беше свалено с мотива за липса на доказателства за извършено престъпление. Обвинението срещу Павлова и Петров пък е за вещно укривателство, като производството срещу Еврото е задочно след странното му изчезване при опит да бъде задържан в офиси до ресторант на свързвания със задкулисни схеми по границите Размиг Чакърян – Ами.
През есента на миналата година обвинение за длъжностно престъпление беше повдигнато и срещу друг прокурор – Константин Сулев. Неизпълнението на служебните му задължения с цел набавяне на облага за Иван Гешев се изразявало в мерки за недопускане да излезе информация срещу него в медиите, като целял същевременно да причини вреда на Пепи Еврото и Кристиян Христов. Това разследване също катастрофира, но с прекратяване от съда – с аргумента, че стореното от Сулев не е престъпление. В крайна сметка Златанови си връщат фирмата без да е ясно може ли тя да заработи отново, след като бизнесът им е съсипан, а откраднатите с водещото участие на прокуратурата оборудване, милиони и злато са надлежно откраднати и никой няма намерение да ги връща.