Освободеният поради несъвместимост подуправител на БНБ Андрей Гюров не случи на присъдружен съдия при обжалването във Върховния административен съд. По същинското дело срещу акта на централната банка председател на „дежурния“ състав се оказа свързваният с влиянието на Делян Пеевски в съдебната система Георги Чолаков, който е председател на ВАС.
Първото заседание по делото се състоя часове, след като бившия правосъден министър Христо Иванов разказа за натиска на Пеевски Чолаков да бъде уреден с втори мандат, за Конституционния съд или поне за нотариус. Председателят на ВАС пък отвърна с позиция, че професионалното му бъдеще си е негова работа, а Иванов се опитва да прехвърли вината за провала на съдебната реформа.
Гюров, който влезе в централната банка от редиците на ПП-ДБ, обжалва решението на Управителния съвет на БНБ да го освободи като подуправител с мотива, че не отговаря на изискванията за оста и е извършил сериозно нарушение. Решението дойде след установена от Комисията за противодействие на корупцията несъвместимост при Гюров – участието му като съдружник в „Йонтех Инженеринг“ ООД и като член на управителен орган на юридическите лица с нестопанска цел Сдружение „Балкански – Паница Институт за научни издирвания“ и Сдружение „Голф-клуб Благоевград. Проблемът е, че тези участия са продължили след назначаването му без разрешение на УС на БНБ, както изисква законът.
Гюров първо обжалва решението на антикорупционната комисия и Административен съд София-град допусна делото за разглеждане, като го насрочи за септември. После Гюров обжалва и решението на УС на БНБ пред Върховния административен съд, който по закон трабва да се произнесе в 14-дневен срок. Заседанието беше обаче отложено за 8 август поради липса на един от допуснатите за разпит трима свидетели – Георги Шарков, който да говори за дейността на Гюров в сдружението „Балкански – Паница Институт за научни издирвания“.
Така пред съда говориха другите двама – управителят на „Йонтех Инженеринг“ Александър Цеков и членът на Управителния съвет на „Голф-клуб Благоевград“ Ясен Неделчев. Цеков каза, че Гюров не е осъществявал никаква дейност във фирмата, не е извършвал сделки, не е участвал в заседания на управителния съвет и не е получавал дивидент. Неделчев пък посочи, че сдружението, което целяло да развива голфа в благоевградско, така и не е заработило, нямало дори офис, а в края на 2021 г. Гюров подал оставка от него.
На заседанието стана ясно, че защитата на Андрей Гюров е предприела и други два процесуални хода – поискала е от една страна ВАС да отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз в Люксембург, а от друга – делото да бъде спряно поне до влизане в сила на решението на АССГ по акта на антикорупционната комисия, въз основа на който УС на БНБ освободи Гюров. От централната банка възразяват срещу тези искания, а съдебният състав обяви че ще се произнесе по тях с крайния си акт.