Небезизвестният столичен прокурор Димитър Франтишек Петров ще прекара лятото в прохладните Родопи, защото е командирован за три месеца в Районна прокуратура – Смолян, съобщи lex.bg. Заповедта е издадена от временния главен прокурор Борислав Сарафов, а Комисията по атестирането и конкурсите на Прокурорската колегия моментално го е „облякла“ в положителното си становище. Формално, командироването е по искане на смолянския районен прокурор, който страдал от кадрови недоимък – три за редови прокурори и едно за младши обвинител. Франтишек започва работа в Смолян на 22 юли, защото дотогава е в отпуск и ще се върне в столицата на 22 октомври.
Преди две седмици Сарафов разпореди извършването на цялостна проверка на работата на известния прокурор Димитър Франтишек Петров след титаничния му провал по делото срещу телевизионния продуцент Нико Тупарев и разграничаването на ВКП и СГП от решенията му по това производство.
Името на прокурор Франтишек стана особено известно покрай скандала, нашумял под името „Осемте джуджета“. Той бе посочен от жертвата Илия Златанов като
участник в корупционната прокурорско-следователска мрежа,
организирана от бившия магистрат и все още адвокат – Петьо Петров (Еврото). Тъкмо заради него и поведението на Франтишек, поверерената му Специализирана прокуратура се сдоби с прякора „Специализирана престъпна група“.
Димитър Франтишек оглави Специализираната прокуратура през октомври 2018 г., но през май 2020 г. се оттегли от поста внезапно и без никакви обяснения. Тогавашният главен прокурор Иван Гешев му благодари за доблестната служба и обясни оставката на Франтишек доста… нелепо:
„възникнал проблем, който му пречи да се концентрира върху дейността си като ръководител“.
През 2021 година Франтишек кандидатства за шеф на Специализираната апелативна прокуратура, но се отказа от позицията, без да даде обяснения. След закриване на специализираното правосъдие прокурор Франтишек се прехвърли в Софийската градска прокуратура като много от своите колеги.
Името му отново гръмна в публичното пространство
след ареста на телевизионния продуцент Нико Тупарев,
обвинен за присвояване на близо 1.5 милиона лева… от фирма, в която е мажоритарен съдружник.
Съвсем естествено, съдът пусна Тупарев на свобода не защото няма как човек да открадне от себе си, а защото… наблюдаващият прокурор Франтишек не е представил нито едно доказателство, че продуцентът е превел сам парите на себе си.
По закон магистрат може да бъде командирован при необходимост за не повече от 12 месеца с предварителното му писмено съгласие. Никъде обаче в закона не пише, че обвинител от окръжна прокуратура може и трябва да бъде въдворен в по-ниска по степен „бойна единица“, т.е. да бъде понижен макар и само за три месеца. Какво да се прави обаче – съдържанието на законите в България е едно, а четенето, тълкуването и прилагането им 0 нещо съвършено различно.