Съдебните заседания се отразяват тонизиращо на основния обвиняем по делото “Октопод”  Алексей Петров.

Съдът благослови европейските заповеди за арест на украинците, обвинени за втория атентат срещу Алексей Петров

Софийският градски съд (СГС) одобри предложението на прокуратурата да бъдат издадени европейски заповеди за арест за трима украинци – Артьом Темпински, Максим Чорний и Иевен Балков, обвинени в опита за убийство на Алексей Петров през 2015 година. По принцип решението на съда не е окончателно и може да бъде атакувано пред Софийския апелативен съд, но адвокатите на украинците са съгласни, че искането на обвинението е законосъобразно, а прокуратурата няма защо да протестира.

Всъщност, европейски заповеди за задържане на тримата украински килъри са били издадени още през 2016 г., но през декември 2023 г. влезе в сила „съответния“ ремонт на процесуалното законодателство, според който държавното обвинение има право да издава европейска заповед за арест само след благословията на съда. Или казано по-директно, въпросните три заповеди са били обявени за невалидни.

С други думи – няма нищо нелогично, че прокуратурата отново „повдига този въпрос“, но защо седем месеца, след като в края на 2023 г. е получила това право? И след като в продължение на години са правени многократни опити за издирването на тримата задочно обвинени украинци – както в България, така и чрез Интерпол?

Вторият атентат срещу Алексей Петров бе извършен на 29 октомври 2015 година. На излизане от къщата му, по бронирания „Мерцедес“ на Трактора бе стреляно с два гранатомета, но снарядите не успяха да свършат никаква работа.

В хода на разследването бяха идентифицирани и преките извършители – Артьом Темпински, Максим Чорний и Иевен Балков, и техния главен „ятак“ – Роман Логвиненко, за когото се смята, че е осигурил и автомобилите на килърите, и гранатометите, и данните за движението на мишената през деня.

За съжаление обаче в ръцете на българската Темида попадна само Логвиненко (на малката снимка), докато другите трима просто се изпариха от лицето на земята и обвиненията срещу тях бяха повдигнати задочно.

На първа инстанция Логвиненко получи от Софийския градски съд 15 г. затвор, Софийският апелативен съд я намалени на 10 години, а Върховният касационен съд потвърди второинстанционната присъда.

Украинецът прекара зад решетките около петилетка и половина, след което бе освободен предсрочно и с решение на съда напусна „кафеза“ през май 2023 година. За добро поведение, естествено.

Три месеца по-късно – през август, Алексей Петров беше разстрелян, докато се разхождаше на чист въздух из полите на Витоша над квартал „Драгалевци“.