Решение, обратно на закона и съдебната практика по конфискация на колите на пияни и дрогирани шофьори постанови съдията от Софийски районен съд Мирослав Петров по делото срещу журналиста Ивайло Цветков-Нойзи. Той беше хванат от столичната полиция да шофира в пияно състояние с 2,52 промила алкохол в кръвната проба, като призна вината си по съкратената процедура на споразумение с прокуратурата. Въз основа на това съдът му наложи условно наказание от 10 месеца лишаване от свобода с 3 години изпитателен срок и отне правото му да шофира за период от 14 месеца.
Делото за отнемане на автомобила продължи, като сега мотивите на Мирослав Петров в полза на Цветков са противоречие на разпоредбата на чл. 343 б, ал.5 от Наказателния кодекс с Конституцията и правото на Европейския съюз. За това той отказва да я приложи, „тъй като отнемането на моторно превозно средство е непропорционална наказателна мярка и е несъизмерима с извършеното престъпление“.
Наблюдаващият прокурор по делото обяви незабавно, че ще протестира отказа: „Според нас той създава един притеснителен прецедент. Софийската районна прокуратура е изненадана от това решение, тъй като доколкото ми е известно, то обръща съдебната практика. Оценявам усилията на съда да бъде смел и да утвърждава вътрешното си убеждение. Според нас обаче това решение е неправилно и затова го протестираме. В България действащият конституционен режим предвижда т.нар. концентриран контрол за конституционосъобразност, което означава, че само един съд може да обяви закон за противоконституционен. В случая това е Конституционният съд, а не всеки районен съд. Ако всеки районен съд го прави, дали не би настанала голяма анархия и неразбория в правото?!“
Мирослав Петров явно разчита обаче именно на делото пред Конституционния съд срещу разпоредбата за отнемане на автомобили от пияни и дрогирани шофьори. То беше образувано по искане на Наказателната колегия на Върховния касационен съд, сезиран за същото и от съдийката от районния съд в Свиленград Добринка Кирева. Първото искане е вече допуснато за разглеждане по същество, а по другото КС ние се е произнесъл.
Междувременно КС прояви здрав разум по друго „шофьорско“ дело, отказвайки единодушно да отмени изискването за плащане на глобите от водачите, които искат да си възстановят контролните точки, без да чакат изтичане на двегодишния законов срок. Искането за това беше отправено от бившия омбудсман Диана Ковачева, която на свой ред беше подредила куп абсурдни „правозащитни“ аргументи.