мвр

МВР маха прага за по-дебели полицаи?

МВР-шефът Калин Стоянов предлага максималният праг на телесни мазнини да се качи с 5 единици. Има рапър “100 кила”, защо да няма и “Полицай 100 кила”?

В полицията да могат да работят мъже със завишени телесни мазнини, предлага нови правила за обществено обсъждане вътрешният министър Калин Стоянов.

Калин Стоянов, нови правила, по-дебели полицаи

Както Bulgaria ON AIR съобщи, описаните величини отговарят на “затлъстяване от първа степен”. Специалисти предупреждават, че тези габарити са нездравословни и е почти невъзможно да се покрият нормативите за полицията. МВР предлага максималният праг на телесни мазнини да бъде вдигнат с 5 единици.

Според фитнес-треньорът Станислав Чакъров индекс 18,5 за телесни мазнини се води под нормата. “Между 18,5 и 24,9 вече се води нормални килограми за ръста ви. Между 25 и 29,9 това вече е наднормено тегло. В Академията се приемат хора до 29,9, което вече е наднормено тегло. Вече между 30 и 34,9, това се води затлъстяване от първа степен. Тук вече можем да говорим за сериозни проблеми.

Всеки момент може да бъде развито преддиабетно състояние”,

твърди Чакъров.

Предложенията, подписани от вътрешния министър Калин Стоянов, все още са само под обсъждане и не са приети. В случай, че бъдат разписани – нивото на Академията няма да падне, уверява нейният ректор. “Допускането на един кандидат с по-различен индекс на телесна маса няма да доведе до намаляване на изискването за неговата физическа годност”, допълни ректорът на Академията Иван Видолов.

Приемът в Академията на МВР минава през медицински и психологически тестове. Кандидатства се и с оценки – от дипломата и от матурата по литература.

Полагат се и физически тестове.

“С оглед на технологично развиващото се общество като цяло кандидатите, които се явяват, спрямо предишните 10 години, са малко по-неподготвени, но покриват общите рамки за изискванията и нуждите на МВР”, коментира старши преподавателят Ивайло Любомиров.

Физическите тестове са различни за жени и мъже кандидат-курсанти. Всички обаче преминават през следните дисциплини- скок на дължина от място, бягане в осморка в четири цикъла, гладко бягане на 800 метра, лицеви опори и коремни преси.

На всяка тестова база има брояч и регистратор, а за беговите тестове – стартер,
времеизмервател и регистратор, и е оборудвана с материални пособия – хронометър, ролетка, стойки, дюшеци и други.

За мъжете

максималните 8 точки при скок на дължина

се получават при резултат 240 см, при жените – 205 сантиметра.

За бягане в осморка се полагат 7 точки при резултат не по-малък от 16.2 секунди за мъжете и 16.6 секунди за жените.

Тестът “Бягане в осморка” се изпълнява на хоризонтално, равно място. между две стойки, които са на разстояние 4 метра една от друга. Височината на двете стойки е в границите от 140 см до 150 сантиметра. При сигнал “старт” кандидатът тръгва от дясната страна на първата стойка, движи се към втората,

като пресича мислената линия, свързваща двете стойки.

Заобикаля втората стойка от лявата страна и се насочва към първата стойка, като отново пресича мислената линия, която ги свърза. Пресича финалната линия от лявата страна на първата стойка. Това е един цикъл на упражнението. Отчита се времето, за което се правят 4 цикъла.

Времето за изпълнение се отчита с хронометър с точност до 0.1 секунди. При заобикаляне на стойка, тя трябва да е в изправено положение. Събарянето на стойка на земята се счита за грешка и кандидатът е длъжен да я върне на мястото й. За всяка съборена стойка се начислява наказателно време от 0,2 секунди. Тестът се изпълнява еднократно. При мъжете

800 м. гладко бягане за мъже носи 8 точки при резултат 3.10 минути,

а при жени – 3.20 минути.

При лицевите опори обаче няма разлика – и мъжете, и жените заработват по 7 точки, ако са направили не по-малко от 55 лицеви опори. При направени 30 опори, полагаемата точка е 1 и при двата пола.

Същото се отнася и до коремните преси. При тях кандидатът заема положение тилен лег с ръце зад тила, като партньор му натиска краката към земята. Тялото се повдига до отвесно положение – седеж на 90° спрямо земята. При връщане в изходно положение (тилен лег) гърбът трябва да опира земята. Упражнението е направено един път при едно повдигане и връщане в изходно положение. Отчитат се правилно изпълнените повторения.

Според изискванията за прием в Академията на МВР, петте дисциплини са необходими за проверка на силата на краката, ръцете, сила и гъвкавост, бързина и координация и издръжливост.