Кремена Крумова
Инцидентът идва само дни след задържане симпатизанти на духовния метод в руската столица Москва; през 2014 г. български активисти бяха държани в център за чужденци в Белград заради посещение на премиера Ли Къцян.
Сръбската полиция задържа последователи на духовния метод Фалун Гонг и техни роднини на 7 май 2024 г., преди посещението на китайския президент Си Дзинпин в Белград.
Всички са освободени 24 часа по-късно, на 8 май, веднага след като лидерът на КНР отлита с правителствен самолет за Будапеща, третата спирка от европейското му посещение.
„Отведоха ги в полицейски участък без ясно обяснение защо. Казали им, че ги викат за разговор“, разкри пред Радио Свободна Европа, Сара Маркович, дъщеря на един от арестуваните Деян Маркович.
По думите ѝ, арестът е „превантивен“, т.е.,
сръбските власти са искали да гарантират,
че неколцината местни активисти от Фалун Гонг – преследвана от 1999 г. от комунистически Пекин практика за усъвършенстване на духа и тялото – няма да организират протестно събитие по време на визитата на Си в сръбската столица – въпреки че те не са имали такива планове.
„Нашето правителство угодничи на китайското заради икономически интереси и очаквани инвестиции, затова не би позволило няколко медитиращи да осуетят тези планове“, каза още Маркович.
Сърбия е партньор на Китай в „Един, пояс, един път“ (BRI), сочен от критици като
метод за задлъжняване на държавите участнички.
Западната ни съседка също има с Пекин споразумения за свободна търговия и обща позиция за Хонконг и Тайван. А по време на ковид пандемията властите в Белград поставиха билборди с надпис: „Благодарим ти, братко Си (Дзинпин)!“ за доставките на маски, ваксини и медицинско оборудване за борба с изпуснатия от самия Китай вирус. Флиртът между Сърбия и Китай буди все повече тревога в ЕС, чийто член страната иска да бъде.
Подобна е
реакцията и сред самата Фалун Гонг общност.
„Срамно е държава – някога горда със своята история и борба срещу системата на комунизма – сега да се прегръща с китайската комунистическа партия (ККП), като задържа последователи на Фалун Гонг“, заяви в съобщение за медиите Ърпин Джан, говорител на Информационния център на Фалун Дафа.
„Очевидно е, че арестът е подстрекан от ККП, която изнася репресиите зад граница.“
Самият Деян Маркович даде още подробности след освобождаването си, пред медията Epoch Times: „Знаят, че сме мирно настроени. Началникът на полицейското управление ни каза: ‘Няма какво да ви разпитвам, знам, че сте добри хора, но районният прокурор иска да ви задържим за 48 часа’“.
Арестът в Белград се случва само дни, след като полицията в Москва задържа за близо два месеца местна последователка на Фалун Гонг.
Историята се повтаря, българската следа
Това не е първият инцидент с Фалун Гонг в Сърбия. През 2014 г. 11 привърженици на популярния духовен метод – деветима от България, един от Словакия и един от Финландия – бяха арестувани в Белград в навечерието на Третата среща на правителствените ръководители на държавите от Централна и Източна Европа и Китай с участието на тогавашния премиер Ли Къцян.
Първоначалната им идея е да участват в мирен апел срещу преследването в Китай, но след като властите отхвърлят искането им, престоят им става чисто туристически.
Единадесетимата са отведени от местен хостел, държани са 72 часа в център за чужденци без достъп до останалия свят и после – насилствено изведени от страната с ескорт до границата и черен печат в паспортите.
Впоследствие българите завеждат съдебни дела срещу сръбската държава, които печелят в Конституционния съд на Република Сърбия. Те са освободени след намеса на българското Министерство на външните работи, словашки евродепутат и Амнести Интернешънъл. А инцидентът е широко отразен от всички български медии.
В черния списък
Арестът от 2014 г. оставя ярка следа в съзнанието на Сара Маркович, която освен дъщеря на основния активист на Фалун Гонг в Сърбия, е и филмов режисьор. Така през 2019 г. под нейно ръководство и с помощта на баща ѝ в ролята на сценарист – се ражда документалната лента, която може да гледате тук: „В черния списък“ (Blacklisted).
През спонтанните разкази на задържаните, техните емоции и мисли, филмът разкрива по разтърсващ начин цялата история и дава представа за по-голямата картина на репресиите на ККП срещу Фалун Гонг у дома и в чужбина.
Подобно на усилията на активистите, продукцията среща натиск. След като през 2019 г. е включена в програмата на международния филмов фестивал Beldocs, премиерната прожекция първо е отложена, а по-късно – отменена.
Въпреки това накрая филмът е излъчен, след като организаторите на фестивала обявяват, че „не вярват в забраните, цензурата и ограниченията в свободата на словото“.
______________________
* Текстът е публикуван в независимия сайт „Новетика“.