апокалипсис

Не слушайте пророците на апокалипсиса! *

Плачът за това как инвестициите в соларни паркове ще доведат до срив на енергийната система, невъзможност за тяхното възвръщане и ужасът, който ни чака, напоследък придобива истерични нотки. Спадът на цената на електроенергията, което облагодетелства потребителите, се представя от пророците на апокалипсиса като най-жесток удар върху енергийната система. Защо? Защото инвеститорите нямало да могат да си възвърнат инвестициите.

Юлиян Войнов

Има няколко момента в този наратив, които си заслужават коментара. Първо, никой не е опрял пистолет в главите на инвеститорите, за да ги накара да строят ФЕЦ-ове. В момента, и то от над 10 години, няма някакви стимули за подобен инвеститорски подход.

Една огромна част от тези инвестиции бяха направени през последните 2 години, когато енергийните цени счупиха рекорди и когато пазарната конюнктура беше благоприятна за подобни решения. А въглеродните квоти не са били никакъв допълнителен стимул за такива сделки, защото по време на енергийната криза

техните цени бяха паднали до незапомнено ниски нива.

С една дума инвестициите във фотоволтаици са се движели, и продължават да се движат, от чисто пазарни сили.

Второ, ако ниските и даже отрицателните цени през деня са проблем за тези инвеститори, те винаги могат да предпочетат да не продават електроенергията си на пазара в такива моменти. Те могат да избират между това да спрат изобщо да продават или да инвестират в батерии, които да предлагат ток на борсата, когато цените са високи, през нощта. Или да се организират в балансиращи групи. За момент цените през тъмните часове са наистина високи, но този период отминава, както поради удължаването на деня, така и поради появата на батерийни паркове, което е следващата стъпка на енергийна трансформация.

Прогнозите, че тази ситуация – с отрицателните цени, ще продължи вечно и

ще донесе невиждани и нечувани мъки и страдания на населението,

е поредна хибридка, налагана от пазителите на енергийните скрижали. И тези прогнози не са по-различни от мантрата, че “цената на газа няма да има таван” след спирането на руския газ.

Трето, дори и да приемем, че инвеститорите във ФЕЦ прекратят тяхната работа, това няма да повлияе на енергийната система, защото електричество има и ще има предостатъчно на пазара. Това, което се случва в Европа и света е изключително показателно как върви енергийният преход. Миналата година ЕС е била втората по големина икономика в света от гледна точка на инвестициите в енергийния преход.

Според данни на Bloomberg,

в ЕС са инвестирани 360 милиарда долара,

което е с 19% повече от тези, регистрирани в САЩ, въпреки че са значително по-малко от тези в Китай. Трябва да се отбележи, че ЕС инвестира не само във слънчеви панели, но една сериозна част и в разширение и подобрение на електрическите мрежи, както и в батерийни паркове.

Когато говорим дали българската енергийна система ще се срине, нека все пак си даваме сметка, че цялата икономика на България представлява 0.5% от икономиката на ЕС. Мисли ли някой, че наистина случващото се у нас може да доведе до някакъв катаклизъм с тежка социална цена, при условие че вече мрежите на България са свързани с всички съседни държави и електричество може да се внесе отвсякъде на приемлива борсова цена. Да не говорим, че някои фирми се изхитриха и преди време

внесоха енергия на отрицателни цени от цяла Европа.

Това наистина имаше отражение върху енергийната система на страната – даже на цяла Европа, за което те ще понесат последствията си. Но въпреки този брутален удар върху пазара у нас, системата се справи и продължава да функционира. Вече има и механизми, които да се справят с проблемите на балансиращия пазар у нас, а енергийната система продължава да се развива.

В заключение –

не слушайте пророците на апокалипсиса у нас.

Освен да плашат и манипулират обществото, прокарвайки свои корпоративни и може би лични интереси, те нямат друга цел. Разбира се, инвестиции за развитие на мрежите и за балансиране на пазара са необходими и те ще бъдат направени. Но зеленият преход ще продължи навсякъде, включително и в България, което не само ще подобри икономическата среда, но ще благоприятства за поносимо ценово равнище за всички потребители.

––––––––––––––––––

* Текстът е публикуван във Фейсбук-профила на автора. Заглавието е на редакцията.