Общият съд на Европейския съюз (ЕС) е анулирал санкциите срещу милиардерите Михаил Фридман и Пьотър Авен. Основанието – недостатъчни доказателства, че двамата руски олигарси са подкрепяли войната на Кремъл срещу Украйна. Решението е сериозен удар срещу санкционния режим на общността срещу Москва, в който са включени над 1700 физически и над 400 юридически лица, обвинени в подкрепа или подпомагане на руското нахлуване в съседната държава.
Върховния европейски съдебен орган е дошъл до извода, че Брюксел не е представил достатъчно доказателства, показващи, че двамата милиардери са участвали в акциите за подкопаване на Украйна и е потенциален прецедент за други обжалвания. В решението на съдебният състав е посочено, че е възможна “известна близост между Авен и Фридман и Владимир Путин или антуража на руския президент”. Но, от друга страна, ЕС не е успял да докаже, че мъжете са подкрепяли действия или политики, вредящи на Украйна, че са
поддържали официални представители на руската власт
или че са се възползвали от техни решения.
Авен и Фридман са най-високопоставените руснаци с присъда на висш съдебен орган срещу списъците от лица със забрана за пътуване в ЕС и за замразяване на активите им. И двамата са санкционирани на основание, че са “подкрепяли действия и политики, подкопаващи или застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна”.
“Общият съд на ЕС счита, че нито една от изложените причини… е достатъчно обоснована и че, следователно, включването на господин Авен и господин Фридман в санкционния списък не е основателно”, гласи прессъобщението на съда. Дипломат от общността определи
това решение като много печално.
Решенията на Общия съд могат да се обжалват.
Европейските санкции срещу стотици руснаци бяха въведени бързо след руската инвазия в Украйна и някои официални представители на Брюксел признаха в частни разговори, че
доказателствата в много случаи са събирани набързо,
включително и отразяването им в медиите.
През септември 2023-а санкциите срещу трима по-малко известни руски бизнесмени бяха вдигнати, а през март бяха отменени и рестрикциите срещу главния изпълнителен директор и съосновател на технологична компания, търгувана на NASDAQ – Аркадий Волож.
Волож и ексцентричният милиардер от сферата на финансовите технологии Олег Тинков, който през миналата година спечели обжалването срещу „неговите“ санкции, наложени от Великобритания, са
единствените известни руски бизнесмени, които остро критикуват инвазията в Украйна.
Роденият в Украйна Фридман първоначално нарече руското нахлуване “трагедия” и коментира, че войната “никога не може да бъде отговор”, но отказа да критикува по-остро Путин като се обоснова с потенциални репресии. Милиардерът се върна в Русия през октомври 2023-а, което, според близки до него лица, показвало как неразумната западна санкционна политика хвърля магнатите в прегръдките на Путин, въпреки тяхното несъгласие с войната.
Вместо да критикуват директно военните действия, Фридман и Авен убедили някои известни антивоенно настроени руснаци да подпишат писма за вдигане на санкциите срещу милиардерите. Един от тях – Леонид Волков, шеф на канцеларията на починалия опозиционен лидер Алексей Навални, по-късно признал, че съжалява, че е подписал писмото.
След решението на съда Волков оценил присъдата като много, много лоша, защото тя показвала, че
олигарсите могат да преборят санкциите без да влизат в конфликт с Кремъл.
“Фридман и Авен не казаха публично и дума за войната и не застанаха срещу Путин”, написал Волков в социална медия. И запитал риторично какъв сигнал изпращат съдиите на руския президент, на приятелите му и на руските олигарси.
Александра Прокопенко от Центъра Карнеги за Русия и Евразия, която изследва московския елит, посочва, че Кремъл е насърчавал олигарсите да обжалват санкциите в съда с надеждата да се създаде правен прецедент срещу тях. Прокопенко допълва, че “проблемът е, че санкционният механизъм не е прозрачен”. И че ЕС би могъл да изиска от руските бизнесмени да осъдят войната в замяна на облекчаване или отмяна на санкциите. Което се обезсмисля след съдебното решение.
Фридман спечели милиони от бизнеса си в петролния и телекомуникационния сектор, банковите услуги и търговията на дребно в Русия преди да се пресели в Лондон, където заедно с партньори основава инвестиционната група LetterOne.
Великобритания и ЕС наложиха санкции на Фридман и Авен, както и на партньорите им Герман Хан и Алексей Кузмичев в първите седмици след руското нахлуване в Украйна през 2022 година. Олигарсите бяха принудени
да прехвърлят контрола върху LetterOne
и да продадат дяловете си в “Алфа банк” – най-големият им руски актив.
Ограниченият от английските санкции да харчи около 2 хил. брит. паунда месечно и разследван от британската Национална агенция за криминални престъпления (NCA) Фридман, срещнал сериозни затруднения да плаща за поддръжката на струващото 65 млн. паунда имение в Хайгейт в околностите на Лондон. Фридман, който притежава и израелски паспорт, се върна в Москва малко след като NCA оттегли и последното от трите обвинения срещу него.
Авен има латвийски паспорт и живее в Латвия.