Проверки обаче все пак ще има
Приемането ни в Шенген – засега само по въздушно-капков път, както сочи една сполучлива шега, е факт от 31 март тази година. Както е известно, страната ни е допусната в Шенгенското пространство само по въздух и вода, а по суша се надяваме да влезем в свободното европейско пространство после. Кога – не е ясно. Както казваше Митко-Миташки от класиката „Куче в чекмедже“: „А баща ми ще ми купи колело друг път“.
Друг път също изразява някаква надежда. Дали надеждите ни за бърз прием в свободното европейско пространство ще се оправдаят, обаче е въпрос с повишена трудност, чийто отговор ние не знаем, защото лежи на дъното на чекмедже някъде далеч от пределите на страната ни. Подобно на душата на митичния герой от източнославянската митология и фолклор Кошчей Безсмъртни, на която той дължи безсмъртието си и е скрита в яйце, което пък е скрито в патица, която от своя страна е пъхната в заек, който пък е заключен в сандък, лежащ дълбоко под корените на един вековен дъб…
Обнадеждени засега, не бива да забравяме, че въпреки въздушно-капковия бонус,
проверките по границите остават.
„Проверките за авиационна сигурност остават, когато хората влязат в зоната на летището, ще бъдат проверени самите те и ръчният им багаж за забранени предмети и взривни вещества и след това направо отиват на гейта за самолета“, разкри днес директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов.
По въздух и вода влизат в сила всички разпоредби на шенгенското законодателство. Документът за самоличност ще върви заедно със самолетния билет, проверяват го най-малко на две места, за да се види дали билетът за самолета съответства с личната карта, посочи главен комисар Антон Златанов. „На летищата ще продължи да има гранични полицаи, така е в цяла Европа. Там, където няма да извършваме задължителен граничен контрол, преминаваме към компенсиращи мерки. Имаме рискови профили лица, рискови профили автомобили извън летището, рисково поведение. Служителите са обучени“, подчерта той.
За пътуването на непълнолетни лица главен комисар Антон Златанов обясни, че както не се изисква декларация за детето, когато пътува от София до Варна със самолет, така няма да се изисква и когато пътува от София до друга шенгенска държава. Родителят може да я носи, но никой няма да му я иска задължително на граничен контрол, каза той.
Нашето общество и държава се стреми към
пълноправно влизане в Шенген,
по същата логика, ако отпаднат сухопътните граници, този родител ще си качи детето в колата и ще премине в Румъния или в Гърция, без да има граничен контрол и без декларация, подчерта Антон Златанов. Той отбеляза, че в първите месеци граничните полицаи ще бъдат особено наблюдателни към този проблем, тъй като той вълнува обществото.
„В граничните зони на аерогарите ще има достатъчно гранични полицаи – и униформени, и цивилни. Това е един от нашите приоритети – този преход да мине плавно и стабилно, ще възникнат безброй казуси“, каза още директорът на „Гранична полиция“. Той припомни, че летищата ни вече са по европейски модел, всяко в зависимост от своята структура. Шенгенските гейтове са в едната страна на летището, нешенгенските – в другата.
Решението за влизане в Шенген и по суша е изцяло политическо, професионални пречки няма. Като структура сме готови и само да ни бъде посочена дата, можем да започнем работа и на сухопътни граници и ще имаме голямо облекчение, заяви още главен комисар Антон Златанов. „Очаква ни поредно тежко лято с безброй желаещи да пътуват към Гърция или Румъния. Към Гърция пътуват и румънски граждани, граничните пунктове са с малък капацитет на фона на големия брой желаещи да пътуват“, отбеляза той.
В началото на 2024 г. стана известно, че няколко държави от Шенген поддържат трайно проверки по вътрешните сухопътни граници, а други са въвели
допълнителен граничен контрол.
Документи на Съвета на ЕС разкриват, че Австрия поддържа трайни проверки по сухопътните граници с Унгария и Словения; Германия – по границата с Австрия; Дания – по границите с Германия; Франция и Швеция – по всички сухопътни граници; Норвегия – по морските граници с останалите страни от Шенген.
В края на 2023 г. са били въведени проверки и по границите между Словакия и Унгария, Чехия и Словакия, Полша и Словакия, Австрия със Словакия и Чехия, Германия с Швейцария, Полша и Чехия. По този повод Европейската комисия е препоръчала по-добър обмен на информация между държавите и повишаване на сътрудничеството за прилагане на целенасочени, а не общи проверки.
Според данните от началото на годината в първите осем месеца на 2023 г. се наблюдава намаление в броя на незаконните мигранти, пристигнали в ЕС през Западните Балкани (от 106 хиляди през 2022 г. до 81 800 за периода) и Ламанша (от 52 900 на 46 500). Същевременно се отчита увеличение при пристиганията през централната част на Средиземно море (от 72 100 на 131 600) и през източната част (от 32 500 на 36 100).
От януари до август миналата година границите на Шенген са били пресечени от 255 милиона пътници, сред които са били установени 9000 случая на използване на подправени документи и са задържани 3646 лица. В Шенгенската система са били въведени данни за
връщането на 206 333 незаконни мигранти.
Броят на полетите на европейската гранична служба Фронтекс за връщането на незаконни мигранти се е увеличил с 80 на сто. Уточнява се, че 99 на сто от чужденците пристигат в страните от Шенген законно.
Според шефа на ГДГП гл. комисар Златанов в момента бежанският поток по-трудно минава през България и мигрантите заобикалят нашата страна. „Вероятността да бъдат отблъснати или задържани във вътрешността на страната е огромна. Работим много по оперативното неутрализиране на престъпните групи за каналджийство. Всеки месец горе-долу реализираме по една такава група“, съобщи Антон Златанов.
Той коментира още, че добрите резултати, които се постигат, са на ръба на възможностите, очаква се повишение на миграционния натиск през пролетта и лятото. Имаме недостиг от над 1200 полицаи на границата и ги командироваме от вътрешността на страната, това е по-скъпо, отколкото издръжката със заплати за гранични полицаи, отбеляза той. В момента има 165 души от „Фронтекс“, разпределили сме ги на граница, те ще стоят няколко месеца и след това ще анализираме ситуацията, каза още Антон Златанов.