Природозащитни организации се опасяват, че превръщането на горските предприятия в еднолични акционерни дружества (ЕАД), ще трасира пътека към приватизацията им.
В края на март трябва да бъде взето решение за бъдещия статут на горските предприятия, агенциите или еднолични акционерни дружества, които сега са под шапката на Министерството на земеделието и храните.
На 10 януари тази година земеделското ведомство съобщи, че рестартира процеса по преобразуване на Изпълнителната агенция по горите в Държавна агенция по горите към Министерски съвет. Това решение беше взето в изпълнение на Управленската програма на правителството за 2023-2024 г. и всички заинтересовани страни трябваше да изпратят своите предложения за структурата и функциите на новото ведомство като задължителна част от процепа по изменение и допълнение на Закона за горите.
Публичният дебат по темата очевидно не се е развил според очакванията на “ресорните” природозащитни неправителствени организации, защото
техните становища изобщо не са били взети предвид.
Това е и причината от гражданската инициатива „Зелени закони“ да излязат с призив Народното събрание да изземе водещата роля и да стартира нов публичен дебат по въпроса за бъдещето на държавните горски предприятия. Основанията за това са „мълчанието и тайните действия от страна на трите водещи министерства – на земеделието, финансите и икономиката“.
Според експертите на организацията, неотложността на този дебат
произтича от риска за прибързани решения в условията на политическата криза.
Според един от най-яростните защитници на опазването на родните гори – Александър Дунчев, подобни решения крият изключително големи опасности и създават предпоставки за приватизация на държавните гори. А като се има в предвид, че 75% от горските масиви у нас са държавна собственост, този риск далеч не е за подценяване.
Според Дунчев, благодарение на това, че огромната част от горите ни са държавни, страната ни има шанса да притежава едни от най-добре запазените масиви, въпреки денонощните злоупотреби с дърводобива. Оказа се, че България е сред европейските държави с най-добре опазени вековни гори, както и много добре съхранени вододайни зони. И най-важното – нашите гори са свободно достъпни, за разлика от Германия, Австрия и Белгия, например,
където достъпа до горите е отрязан с бариери.
Тук е моментът да припомним, че трансформацията на държавните горски стопанства, е ангажимент, който страната ни е поела не само при влизането в чакалнята за еврозоната, но и пред Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Аргументът – по този начин ще се въведе повече прозрачност в тяхното управление.
Срещу тази промяна обаче има силни резерви. Самото Министерство на земеделието е изразило отрицателно становище, а наскоро министър Кирил Вътев дори обяви пред депутатите от Комисията по земеделието и горите, че
изпраща доклад до ОИСР и Брюксел с искане за отлагане до края на 2025 година.
В същото време обаче финансовото министерство вече е внесло проекторешение в Министерския съвет горските стопанства да станат акционерни дружества и за малко точката да мине на заседание на правителството преди две седмици, това съобщи бившият шеф на Агенцията по горите Александър Дунчев.
“Добре, че вдигнахме шум тогава, в същия ден Министерството на земеделието внесе много остър доклад с изключително силни аргументи, че горските стопанства изпълняват предимно публични функции, а превръщането им в акционерни дружества ще ги направи икономически субекти, които може да фалират, както и да бъдат приватизирани“, поясни преди дни той.
Според него
България не е длъжна да преобразува държавните горски стопанства в ЕАД,
но е длъжна да въведе правила, защото Европа точно това иска.
Друга опция е държавните горски стопанства да бъдат трансформирани в агенции, каквато е практиката в много европейски държави. Но най-добрият вариант е те да се запазят в сегашния си вид и да преминат под шапката на самостоятелна Държавна агенция по горите, директно подчинена на Министерски съвет.
Дунчев се опасява, че ако станат ЕАД, дори да има защита за държавните гори, е възможно някое недобросъвестно правителство да ги вкара в капитала на акционерното дружество и в един момент да реши и да го фалира. Тогава този капитал ще бъде разпродаден.
И дава пример за
вече реализирани такива схеми в Банско, Перелик и Картала над Благоевград,
където чрез съвместни дружества между общински фирми и частни предприемачи, частниците изместват общината, която е заложила горите си, и така ги обсебват.
Според Дунчев, е разбираемо финансовият министър Асен Василев да иска прозрачност и пазарни правила за горските предприятия, но според него те не са нормални пазарни играчи и в момента, в който влязат частни компании в тези дружества, рискът държавата да изпусне контрола става съвсем реален. И дава в пример с Румъния, където
една австрийска фирма е сложила ръка на целия дърводобивен сектор,
което принудило правителството да елиминира монопола чрез нарочни законодателни промени.
От инициативата „Зелени закони“ акцентират и върху още един факт, по-скоро косвено доказателство, че и тази история нещо понамирисва на задкулисие. Става дума за трите източника на “официална информация” за детайлите около реализацията на това решение:
– отговорите, които народния представител Васил Тодев от „Зелено Движение“ получава по време на парламентарния контрол,
– публичните позиции на „Зелени закони“,
– няколко интервюта по темата.
От отговорите на въпросите на Тодев става ясно, че Министерство на икономиката и индустрията не взима пряко отношение към въпроса с горските предприятия и затова мълчат по въпроса.
От земеделското ведомство поддържат позицията да не се променя статутът на горските предприятия поради изключителните им публични функции.
Министерство на финансите
отказва да посочи конкретни мотиви за преобразуването
на горските предприятия в ЕАД–та, въпреки че точно то бута нещата в тази посока. Вместо това се оправдават, че преобразуването се налага във връзка с международни ангажименти и Насоките за корпоративно управление на държавни предприятия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Като изборът за бъдещ статут – ЕАД, е предопределен от анализ от 2021 г. на Агенцията за публичните предприятия и контрол.
Министерството на финансите вече е внесло програма за преобразуване в Министерски съвет, съобщи бившият заместник-министър на земеделието и активен радетел за защитата на българските гори Георги Костов. На практика той потвърждава опасенията на природозащитниците, че преобразуването на държавните предприятия в еднолични акционерни дружества
ще доведе да фалити и ще създаде много други проблеми,
свързани със защитата на публичните функции на държавните гори.
От „Зелени закони“ за пореден път подчертават, че въпросът с държавните горски предприятия е изключително важен. Цитираме позицията им буквално, за да няма после един не чел, друг не разбрал…