Новият проект за Закон за съдебната власт е предоставен на вниманието на обществеността, стана ясно днес. От Министерство на правосъдието (МП) съобщиха, че официално започва общественото обсъждане по новия проект.
По този повод днес министерството и Българският институт за правни инициативи (БИПИ) организират дебат по текстовете. В центъра на обсъждането ще са основните предлагани структурни и функционални реформи в съдебната власт. Поканени за участие са представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, на гражданския сектор, академичната общност и медиите. В продължение на конституционните изменения, които въвеждат съществени промени в управлението и функционирането на съдебната власт, новият Закон за съдебната власт има важно значение не само за органите на съдебната власт и магистратите, но и за цялото общество, посочват от правосъдното министерство.
Акцентите на публичното обсъждане ще са предлаганите структурни реформи, включващи създаването на Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, мястото на прокуратурата спрямо съда и др. Специално внимание се отделя и на функционалните реформи – кадровата политика и контролната дейност в съдебната власт, както и функциите на прокуратурата в наказателния процес.
Основните положения в новия устройствен закон на съдебната власт са засилване ролята и самоуправлението на съда, въвеждане на изискване за партийна неутралност за членовете на висшите органи на съдебната власт, намаляване на правомощията на главния прокурор до административен ръководител на Върховната прокуратура, регламентиране на ясни и прозрачни процедури за конкурси, кариерно развитие и командироване на магистратите.
В новия Закон за съдебната власт се изпълняват конкретни препоръки от становищата на Венецианската комисия и от Доклада за върховенство на правото на ЕК, посочват още от ведомството.
Проектът е публикуван за обществено обсъждане. Срокът за предоставяне на мнения, становища, препоръки и др. е 20 дни.