Името на прокурора Кръстев бе замесено в поредица от скандали
Шефът Военно-окръжна прокуратура- София Адалберт Кръстев днес беше сложен на дузпата от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Стана известно, че Сарафов е внесъл предложение до Висшия прокурорски съвет на Висшия съдебен съвет (ВСС) да образува дисциплинарно производство срещу административния ръководител на Военно-окръжна прокуратура-София Адалберт Кръстев и да му наложи наказание – дисциплинарно освобождаване от длъжност.
Уволнението на Кръстев е резултат от доклад след комплексната проверка, извършена от екип прокурори от Върховна прокуратура и от Военно-апелативна прокуратура на дейността на Военно-окръжна прокуратура-София за периода 1 януари 2022 г. – 30 юни 2023 година. Проверяващите са открили многобройни нарушения и неизпълнение на задължения от страна на Кръстев.
Едно от тях е
системни нарушения на принципа на случайния подбор
при разпределението на дела. 74 преписки и досъдебни производства например са били разпределени на дежурен прокурор във ВОП-София в противоречие с утвърдените в системата на прокуратурата правила за приложение за разпределението на преписките и досъдебните производства на принципа на случайния подбор.
Пак в нарушение на тези вътрешни правила са били разпределени и преписки по изпълнение на 15 присъди, получени във Военно-окръжна прокуратура-София в периода от 01.01.2022 г. до 30.06.2023 година.
Със заповеди на административния ръководител са били обособени и групи при военните следователи за случайно разпределение на делата, което е извън рамките не само на утвърдените в Прокуратурата на Република България вътрешни правила за работа, но е и
в нарушение на Закона за съдебната власт и правомощията на следователите
към онзи момент да осъществяват разследване само по досъдебни производства, но не и по преписки.
При проверката е установено, че са изисквани документи (заверени копия от заповеди за командироване и съответни финансово-отчетни документи) от държавни институции и е било разпоредено материали за всяко командировано лице или договор да се завеждат под отделен номер като отделна преписка.
В резултат на писмата са били образувани 1561 преписки във ВОП-София, което е довело до изкривяване на данните за натовареността на прокурорите, включително на данните за средната натовареност на всички окръжни прокуратури.
В хода на ревизията е станало ясно, че по дело, по което Кръстев е бил наблюдаващ прокурор, не е упражняван постоянен надзор за своевременно провеждане на
разследване срещу офицери и цивилни от Министерството на отбраната
за разгласяване на класифицирана информация, което е довело до неоправдано забавяне на досъдебното производство.
В нарушение на ЗСВ административният ръководител на Военно-окръжна прокуратура-София е изготвил и десетки немотивирани предложения до Военно-апелативна прокуратура-София за извършване на инстанционен контрол на актове на прокурори от ВОП-София.
В тях Кръстев посочил, че след „лична проверка“ е установил, че законът не е приложен правилно и постановлението е необосновано. Така не е било изпълнено задължението административният ръководител да не изразява становища по дела и преписки, които не са му възложени.
В предложението си до Прокурорската колегия на ВСС Сарафов е посочил, че „предвид многобройните дисциплинарни нарушения, извършени от административния ръководител на Военно-окръжна прокуратура-София и системното неизпълнение на служебните му задължения“ предлага на прокурор Кръстев да му бъде наложено
дисциплинарното наказание „Освобождаване от длъжност“.
През пролетта на 2015 г. името на Кръстев се завъртя медиите в скандал с фалшиво медицинско свидетелство. В информацията се твърдеше, че той бил с 92% нетрудоспособност, но представил фалшиво медицинско, че е клинично здрав. Документът с невярно съдържание обвинителят депозирал пред съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители, където кандидатствал за работа.
Държавното обвинение уточни тогава, че Кръстев се е снабдил с карта за медицински преглед, в която е вписано невярното обстоятелство, че е клинично здрав, въпреки че страда от заболяване, което е установено. Тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров внесе искане във ВСС Кръстев да бъде отстранен заради воденото срещу него разследване във връзка с картата.
Името му се появи и в първите информации за тежката катастрофа, извършена от Георги Семерджиев на бул. “Черни връх” на 5 юли 2022 г., при която бяха убити две момичета.
Именно прокурор Адалберт Кръстев от Софийската военноокръжна прокуратура
се оказа първият слуга на Темида, озовал се на местопроизшествието без никой да го е повикал.
Тогава стана известно, че Кръстев, облечен в бял костюм, се е появил първи на местопроизшествието незабавно след служителите на реда, легитимирал се е като магистрат и е обикалял непозволено в заградения периметър, оглеждайки и ровейки в разполовения джип на избягалия вече Семерджиев. Твърдеше се и още нещо: че
военният магистрат е оглеждал дори труповете
на двете неидентифицирани към оня миг момичета.
Кръстев си тръгнал от местопроизшествието, едва когато пристигнал екипът служители на реда от Четвърто РПУ, предвождан от Мирослав Якимов, колега и приятел на полицайката Симона Радева, която била близка със Семерджиев.
При разпита му в съда още на старта на процеса, Кръстев изясни в качеството си на очевидец, че живеел наоколо и по тази причина като чул оглушителния трясък, незабавно се отправил към случая.