И КС във войната на медсестрата от Козлодуй

Сблъсъкът между служителка в здравния център за трудова медицина в АЕЦ „Козлодуй“ Наталия Станчева и ръководството на атомната централа стигна до Конституционния съд. Искането до него е отправено от районния съд в града, който разглежда трудовоправния спор между медицинската сестра и ядрения оператор. Сезирането е за противоконституционност на нови разпоредби, с които парламентът урежда статута на ведомственото здравно заведение.

Всичко започна с поредица сигнали на Станчева до ресорни органи за това, че в непосредствена близост до пети реактор на АЕЦ „Козлодуй“ здравен център работи незаконно като поликлиника. Това продължава десетилетия в разрез със закона, тъй като медицинската структура не е регистрирана като лечебно заведение. Станчева не само беше уволнена, но АЕЦ-ът предяви срещу нея иск за вреди в размер на 5000 хил. лв., понеже пуснала прекалено много заявления за достъп до обществена информация.

След като се вдигна шум, централата оттегли исковата молба, като междувременно беше осъдена да възстанови медсестрата на работа. Станчеве заведе обаче ново трудово дело заради промененото й от работодателя място на работа. По него съдът в Козлодуй установява, че трябва да прилага вече нови правила, прието скоростно от Народното събрание с цел уреждане статута на здравния център. Става въпрос за две разпоредби, даващи възможност ядрените централи да наемат в собствено здравно звено медицински специалисти по трудова медицина.

Новите текстове са Закона за безопасно използване на ядрената енергия и в Закона за здравето разпоредби, а вносител е депутата от ГЕРБ и председател на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев. Това става по време на заседанието на комисията, на което се обсъждат на второ четене промените в Закона за енергията от възобновяеми източници. В края на проекта за изменението му са добавени без мотиви два нови параграфа в преходните и заключителни разпоредби специално за уреждане на проблема с медицинския център в АЕЦ-а.

„В случая приетите изменения само с едно гласуване в пленарната зала нямат никаква връзка с предложенията по внесения първоначално законопроект, който се отнася до материята на използването на енергията от възобновяеми източници, а засягат въпросите за създаването в ядрени централи на структурно звено, чрез което работодател – ядрени централи може чрез свое структурно звено да извършва медицински дейности попадащи в предмета и обхвата на Закона за лечебните заведения”, пише в искането до КС. С оценката, че поведението на Добрев е конституционно недопустимо, тъй като представлява злоупотреба с възможностите за законодателна инициатива, уредени в парламентарния правилник.

Твърдението е, че е нарушен принципът на правовата държава, защото за уреждането на частен проблем на единствената АЕЦ у нас се изменя закон в разрез с правилата в Закона за нормативните актове. Освен това новите разпоредби са оценени и като неясни, тъй като предвиждат да се осъществява медицинско наблюдение на лицата, допускани до работа в ядрени централи, без да е ясен кръгът на т.нар. „допускани до работа“. С това е нарушено и конституционно прогласеното право на труд.

„Така работодателят – ядрена централа АЕЦ „Козлодуй“ чрез даденото му право (да извършва медицински прегледи, въз основа на които да издава заключения за медицинска пригодност за работа)значително надхвърля работодателската власт и е предпоставка да бъде упражнено неконтролирано от държавата влияние върху работещите, а също и възможност работодателят да осъществява различни форми на натиск, с което пряко се нарушава правото на труд на гражданите, защитено и гарантирано от държавата съгласно чл. 16 и чл. 48, ал. 1 от Конституцията“, пише още в искането до КС.

Посочено е още, че в резултата на атакуваните разпоредби централата става единственият работодател в България, на когото е дадено това право. Както и че на практика държавата не може да има никакъв контрол върху ведомственото медицинско звено, тъй като по отношение на него няма изискване да се прилагат медицинските стандарти за качество на оказваната медицинска помощ, нито да се осигурява защита на правата на пациента съгласно Закона за лечебните заведения.