делата

Делата срещу министри и магистрати ще се точат като сагата „Дързост и красота“

Антония Коцева

По стар, доказал се с времето обичай, виновни у нас винаги са времето, сложната обстановка на терена и бившите началници. Затова никой не се чуди и стряска, когато изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов се оплака в четвъртък (19 октомври), че има повече от 70 забавени разследвания за шпионаж и за престъпления, извършени от магистрати, депутати и членове на Министерския съвет, за което са отговорни 18 прокурори и следователи. А това е стряскащо!

Сарафов бе изслушан от Пленума на Висшия съдебен съвет за резултатите от назначените от него проверки на т.нар. “дела на трупчета” срещу лица с имунитет, министри и магистрати. Той обясни, че всичко това се държи на “тежкото наследство”, което е получил от предшественика си Иван Гешев. Сега трябва да се прецени дали и как трябва да бъдат санкционирани тези следователи и прокурори, които са забавяли разследванията. Сред тях са и тези, които е трябвало да работят по аферата “Осемте джуджета”, както и ръководителят на Софийската районна прокуратура Невена Зартова.

Куриозен е случаят на прокурора от Върховната касационна прокуратура Максим Колев, който е

забавил произнасянето по 98 преписки,

т.е. почти по всички казуси, по които работи. Срещу всички тях се водят дисциплинарни производства, но изходът им е неясен и най-вероятно ще се пошуми малко по темата и ще се забрави. Самият Сарафов призна, че възможностите не са много.

“Не мога да ги привиквам и да им крещя“, заяви той пред ВСС и подчерта, че ако конституционната реформа бъде приета от Народното събрание в този й вид, срещу тези прокурори хептен нищо няма да може да се направи.

По-рано тази седмица – на 17 октомври, разследването „Барселонагейт“ бе прекратено. То бе образувано за организиране на престъпна група за пране на пари и през юни по него беше поискан

депутатският имунитет на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

„В показанията на свидетелите не се съдържат твърдения Б. Борисов да е възложил лично или чрез посредник извършването на сделка през март 2013 г. за закупуване на недвижим имот в Испания – къща с прилежаща площ и басейн, находящ се в гр. Барселона, както и да е предоставил имущество за закупуването й в размер на близо 3 млн. евро.“, обяви прокуратурата.

Делото, известно като „Барселонагейт“, беше образувано на 23 ноември 2020 г. за това, че от октомври 2012 г. до декември 2015 г. в България и в чужбина е действала организирана престъпна група, създадена с користна цел да пере пари. Сега наблюдаващите прокурори стигнаха  до заключението, според което твърденията на свидетелките Румяна Ченалова и Ивайла Бакалова, че

Борисов бил закупил къщата в Барселона,

„не са от характер да обосноват с необходимата степен на категоричност обвинителна теза“.

За да не остане обаче нито един българин с впечатление, че случаят е „замазан“, Софийската градска прокуратура успокои, че разследването ще продължи по четири отделни сюжетни линии, свързани с конкретни сигнали за пране на милиони евро в Турция.

Оказва се, че

Борислава Йовчева е напуснала Барселона

и се е установила най-вероятно в Турция или в Дубай.

Проверката е за “пране на пари с увеличаване на капитала на испанска фирма, пране на пари чрез преводи между физически лица с инициали Р. Р. и Б. Й, пране на пари за закупуване на недвижим имот в Турция и за неизгодна сделка по повод продажба на акции на търговско дружество”.

Прокуратурата подозира, че Бейзат Яхя е изнесъл в Турция 300 милиона лева и е закупил за Йовчева луксозен имот след 2015 година.

Информацията първо бе изнесена от “Биволъ” и Bird, които цитират твърденията на разследващия прокурор, че Борисов е

“действителен източник на средствата”,

както и че “е поддържал интимна връзка с Йовчева, от която има дете”.

Преди да бъде свален от поста Иван Гешев внесе в Народното събрание по повод искането на имунитета на Бойко Борисов, информация за изпратена молба за правна помощ до Турция за разкриване на банкови сметки и имоти на Борислава Йовчева и Бейзат Яхя, който е сочен като близък до Валентин Златев и Бойко Борисов.

Тази история задмина по драматизъм сапунените сериали, а краят й не се вижда. Преди години даваха по телевизията сериала

„Дързост и красота“, който в периода 1987-2019 г. навъртя над 8000 епизода.

Преди години баба ми се чудеше дали ще доживее да изгледа последния епизод, за да разбере какво ще се случи със Стефани, но не успя. Дано това не е съдбата и  на злополучния „барселонски“ случай, и стотици и хиляди умишлено размотавани и нарочно провалени разследвания.

Друг е въпросът защо Сарафов се оплаква от предшественика си, при положение, че беше негов заместник. И то по разследването – в качеството му на директор на Националната следствена служба.

Колкото и авторитарен да е бил Гешев, едва ли заместникът му не е могъл да намери начин да съобщи за нередности. Все пак не живеем в Северна Корея.

Та в четвъртък и.ф. главния прокурор заяви пред ВСС: “Прокуратурата не може да остане такава, каквато е. Тя трябва да заработи добре, като оценката за това трябва да бъде дадена от обществото, а не от нас самите”.

Е, хайде де! Нали точно това ваше просветление го чакаме вече 30 години?