През идващата седмица, от 19 юни нататък, правосъдният министър Атанас Славов ще свика Пленума на Висшия съдебен съвет, на който да се установят фактите около опасенията за външна намеса в процеса на избора на Борислав Сарафов за изпълняващ функциите на главен прокурор.
„На заседание ще инициирам допълнителна точка – обсъждане на компетентността на органа по избора на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор… Дали да има искане за освобождаване или оставка на Сарафов, има процес, който трябва да бъде извървян“, посочи Атанас Славов в интервю за Българското национално радио.
По думите му хора, които доскоро са били монолитно мнозинство зад главния прокурор Иван Гешев, изведнъж се обърнали на 180 градуса. Това именно оставя впечатление за външна намеса в целия процес.
Атанас Славов добави, че е нямало съмнения кой ще наследи Иван Гешев, но е имало такива за начина, по който е бил избран Борислав Сарафов. Това станало в рамките на часове и без обсъждане, както и при липсата на възможност публично да се защити аргументацията за този избор. Ето защо още от самото начало Сарафов тръгва с ниска степен на доверие – тъкмо поради начина, по който е осъществен неговият избор, коментира правосъдният министър.
Той добави, че вероятно е изкушаващо да се мисли, че отстраняването на Иван Гешев се е случило, защото хората, които държат ключа към мнозинствата в съдебната система и във Висшия съдебен съвет, са го използвали и са завъртели ключалката.
Според правосъдния министър първият тест за Сарафов ще бъде при избора му на заместници. Славов разясни, че ако Борислав Сарафов иска да работи за успокояване на напрежението в системата на прокуратурата, трябва да предложи за свои заместници хора, доказали своя интегритет, които имат професионални качества, които са познати в системата като такива, които не са изпълнявали поръчки.
Ако обаче стане видно, че Сарафов влиза удобно в обувките на Гешев, използвайки същите методи, то това ще е ясен сигнал какво ще последва.
В същото време министърът на правосъдието бе категоричен, че към избор на нов състав на Висшия съдебен съвет и съответно към определяне на нов главен прокурор може да се пристъпи само след извършването на необходимите конституционни промени.