Съдия Мирослава Тодорова и министър Цветан Цветанов ще се видят в съда.

Съдийската колегия на ВСС не успя да накаже Мирослава Тодорова – съдия в СГС

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет не събра необходимото мнозинство за формиране на воля за налагане на дисциплинарно наказание на Мирослава Тодорова – съдия в Софийски градски съд. По предложение на Инспектората към ВСС срещу нея е образувано дисциплинарно дело №17/2016 г. по описа на ВСС за нарушения по чл. 307, ал. 3, т. 1 от Закона за съдебната власт – системно неспазване на процесуалните срокове по чл. 308 от Наказателно-процесуалния кодекс и чл. 340 от НПК, за забавяне на изготвянето на съдебните актове по 229 дела от наказателен общ характер и наказателни административен характер дела.

Съдийската колегия на ВСС гласува днес предложение за налагане на  наказание на съдия Тодорова по чл. 308, ал. 1, т. 4 от ЗСВ „понижаване в длъжност за срок от 1 година“, което събра 6 гласа подкрепа и 7 гласа „против“. Гласувано бе предложение по чл. 308, ал. 1, т. 3 от ЗСВ „понижаване в ранг за срок от 1 година“, което получи 5 гласа „за“ и 8 гласа „против“, както и предложение по чл. 308, ал. 1, т. 1 от ЗСВ „забележка“, за което бяха дадени 4 гласа „за“ и 8 гласа „против“.

На проведеното на 26.02.2019 г. заседание съдийската колегия също не взе решение за налагане на дисциплинарно наказание на съдия Тодорова, като предложението на дисциплинарния състав за налагане на дисциплинарно наказание по чл. 308, ал. 1, т. 2 от ЗСВ „намаляване на основното трудово възнаграждение с 10 на сто за срок от 6 месеца“ бе с резултат 5 гласа „за“ и 6 гласа „против“.