Още две жалби във връзка с насрочения за 26 март местен референдум за златодобива в Трън са внесени в Административния съд в Перник. Жалбите са от фирмата, чието е инвестиционното намерение за добив на златосъдържащи руди от находище "Трън" и от Българската минно-геоложка камара. "Сезирахме съда не защото Общината иска да се допита до гражданите, а защото въпросът „Съгласни ли сте община Трън да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства?" е незаконосъобразен. Така формулиран въпросът означава: „Нека хората да решат дали общината да спазва законите“, каза управителят на фирмата Ваня Денева.
Денева заяви още, че Общинският съвет е в правото си да се допитва до жителите на общината относно решения, които са в неговите компетенции, но подчерта, че одобряването на устройствени планове се извършва по реда на Закона за устройство на територията. "Когато изискванията по закона са изпълнени, референдумът не може да освободи общинския съвет от вмененото му по закон задължение да разглежда и одобрява устройствени планове", каза тя. Жалбата на фирмата е присъединена към жалбата на Българската минно-геоложка камара.
Според Денева от браншовата организация са реагирали, защото с въпроса „Съгласни ли сте община Трън да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства?” се поставял под въпрос не просто отделен проект, а развитието на отрасъла изобщо.





